Förbesök i Cordoba våren 2024

Den 8–9 april besökte Movant Spanien, närmare bestämt Cordoba i södra Spanien. Under ledning av Anbudschef Johan Melén reste verksamhetschef Per Nygård samt Regionchef Anders Domagala för s.k. förberedande besök inom ramen för ERASMUS+.

Vi anlände till Cordoba tillsammans med lärare och elever från Praktiska Gymnasiet, då eleverna skulle ha några veckors yrkespraktik (APL). Under vår vistelse imponerades vi av det höga engagemanget från Training Europe och hur väl de matchade Praktiska Gymnasiets elever med lämpliga yrkespraktikplatser. Detta motiverade oss starkt att utöka vårt utbud av yrkespraktik för Movants elever.

Vårt huvudsyfte med besöket var att identifiera företag och samarbetsmöjligheter som kan erbjuda våra elever bästa möjliga praktikplatser, och därigenom förbättra deras anställningsmöjligheter efter examen. I denna fas av arbetet fokuserar vi på att utveckla personalens kompetens och att förankra internationaliseringsarbetet inom staben och skolledningen.

Besök

Vi besökte ett antal olika möjliga partners för samarbeten. Movant söker en stark variation i bredd och djup. Vi besökte;

 • Traning Europe - Stödjer/koordinerar samarbeten mellan Spanien och andra länder.
 • IES Marimonides – Vuxenutbildning inom bland annat el-utbildning, elektronikmontörutbildning (mjuklödning).
 • Taller Isaju – Bilmekanikerfirma som hade flera Erasmus utbyten bland annat APL för nyanländ elev från Praktiska Gymnasiet.
 • Isotools – Dataföretag som föreläste om sitt system för oss och en klass från Grekland.
 • Ubecord construction company – Byggnadsföretag som renoverade K-märkta byggnader i centrala Cordoba.
 • Vi genomförde även en promenadtur genom centrala Cordoba som guidades mycket professionellt av personal från Traning Europe.
 • Långlunch med Traning Europes ägare Maria och Jesus där vi diskuterade samarbetsområden.
Resultat

Denna resa har öppnat våra ögon för möjligheterna inom Erasmus och hur vi kan dra nytta av dem för både vår personal och våra elever på Movant.

Vi har fördjupat vår förståelse för programmet och identifierat aktiviteter som är beroende av en flexibel och professionell samarbetspartner som Traning Europe. Genom besöket har vi stärkt vår internationaliseringsstrategi på Movant och utökat vårt nätverk samt förståelse för det spanska utbildningssystemet.

 • Kvalitetssäkring av samarbete med Traning Europe. Bokning av personal ur Movants stab och skolledningar för jobbskuggning är inte preliminärt längre. Nu är den fastställd och vi kör tillsammans i maj!
 • Vi har utvecklat våra kunskaper om det spanska utbildningssystemet och arbetsmarknaden.
 • Vi ser över möjligheten att bjuda representanter från Traning Europe till oss för en bättre förståelse vad vi är ute efter, kanske redan nu till sommaren.
 • Vi har öppnat upp dialog om att Isotools kan ta emot deltagare inom nätverksteknik, kanske redan till hösten.
 • Genom våra arbetsplatsbesök ser vi att yrkespraktik fungerar och att Traning Europe kommer vara en väl fungerande samarbetspartner.
 • Att dra på så att vi i större grad kan använda Erasmus för APL för våra elever.
 • Tillsammans med Traning Europes ägare titta på validerings- och privata examinationsprojekt inom Säkerhetsutbildningar.
Nästa steg för Movant

Nästa steg i Movants utveckling inom internationalisering är att 12 av våra medarbetare kommer att åka till Cordoba och Vicenza i maj för jobbskuggning inom sina respektive områden.